DomůBývanieAkou vodou napúšťať bazén a úprava vody v bazéne

Akou vodou napúšťať bazén a úprava vody v bazéne

-

Bazén s filtráciou nie je luxus, ale nevyhnutnosť. Avšak pre získanie zdravotne nezávadnej vody je dôležitá aj bazénová chémia a testery.

Milujete plávanie a pobyt vo vode natoľko, že si chcete zadovážiť vlastný bazén? Bazény do zeme sú čoraz populárnejšie v mestách i na dedinách, pretože predstava plávania hneď pri dome je po náročnom dni v práci príliš lákavá.

Mať bazén kedykoľvek k dispozícii je jednou z výhod, pre ktoré sa oplatí do bazéna investovať. Nehovoriac o tom, že pravidelné plávanie je výborným tréningom pre celé telo. Navyše je vhodné aj pre ľudí s nadváhou a prináša psychické uvoľnenie.

Vlastniť bazén je úžasné pre telo i psychiku. Ak však chcete, aby bolo kúpanie sa v bazéne pôžitkom, je dôležité starať sa o zdravotnú nezávadnosť vody. Čo je potrebné?

Z vodovodu, alebo studne?

Prvou z otázok, ktorú riešia mnohí majitelia bazénov, je, či použiť vodu z verejného vodovodu, alebo zo studne. Na prvý pohľad sa môže zdať, že lacnejším riešením je variant číslo dva. Avšak studničná voda môže byť v dôsledku svojho zloženia náchylnejšia na tvorbu rias, obsahovať rôzne baktérie či iné nežiaduce mikroorganizmy. Tým pádom budete musieť investovať prostriedky navyše do ich odstránenia – čím viac bazénovej chémie použijete, tým menej zdravšia bude voda v bazéne a samozrejme, vynaložíte na to viac peňazí.

To znamená, že nadzemné bazény i bazény zapustené do zeme vždy napúšťajte pitnou vodou, ktorá je pravidelne a dôsledne kontrolovaná. Jediný háčik môže byť v tvrdosti vody.

Úprava tvrdej vody nie je problém

Väčšina územia Slovenska sa pasuje s tvrdou vodou, pričom optimálne pH bazénovej vody by malo byť v rozmedzí 6,8 až 7,4. Príliš tvrdá voda v bazéne je zodpovedná za rýchlejšiu tvorbu a množenie mikróbov. Znížená je v tomto prípade aj účinnosť dezinfekcie. pH vody pravidelne kontrolujte testermi.

Vhodnou voľbou na zníženie pH v súkromnom bazéne alebo vírivke je napríklad MASTERsil pH mínus. Na 1000 litrov vody sa používa kopcovitá lyžička prípravku.

S úpravou vody súvisí aj jej alkalita, ktorá by sa mala pohybovať v rozmedzí 80 až 120 mg/l. Ide o látky s dobrou rozpustnou schopnosťou vo vode, stabilizujúce hodnotu pH.

Tipy na zabezpečenie čistej vody v bazéne

Úplne základným predpokladom pre zdravotne nezávadnú vodu je vlastniť bazén s filtráciou. Spoľahlivá je piesková filtrácia, pričom pieskovú náplň je vhodné počas letnej sezóny preplachovať raz za týždeň.

Filtrácia v bazéne si však neporadí s kamienkami, pieskom či riasami usadenými na dne alebo stenách bazéna. Preto si zadovážte ručný, poloautomatický alebo robotický vysávač do bazéna. Maximálnou účinnosťou a pohodlnosťou sa vyznačuje automatický vysávač do bazéna. Ocenia ho majitelia veľkých bazénov, ktorí chcú mať čo najmenej práce s jeho údržbou.

Na dezinfekciu vody sa najčastejšie používa chlór v podobe tabliet s postupným uvoľňovaním. Alternatívou chlórovej chémie je soľ do bazéna. Vyznačuje sa výbornými dezinfekčnými vlastnosťami a oveľa nižšou dráždivosťou, ako napríklad spomínaný chlór.

Niekedy sa aj napriek dôslednej starostlivosti o čistotu bazéna stane, že je voda špinavá alebo zapácha. Čo s tým?

S riasami pomôžu algicídy a vločkovače

Riasy rozpoznáte v bazéne podľa slizkých stien, zapáchajúcej vody, ktorá nadobúda odtiene od žltej až po hnedú. Algicídy sú súčasťou bazénovej chémie a slúžia ako prevencia i prostriedok na odstránenie rias.

Avšak pokiaľ máte v bazéne riasy, podporte účinok algicídov vločkovačmi. Vločkovače sú výnimočné tým, že zachytia aj tie najmenšie častice, s ktorými si neporadí ani tá najvýkonnejšia bazénová filtrácia. Riasy vo vašom bazéne sa vďaka nim stanú minulosťou.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek